Ο Ολυμπιακός νίκησε τη Λουκέρνη με 4-0

[ ARti news / Ελλάδα / 10.08.18 ]

Ο Ολυμπιακός νίκησε τη Λουκέρνη με 4-0, κερδίζοντας την πρόκριση από το πρώτο παιχνίδι. Οι «ερυθρόλευκοι» θα μπορούσαν να είχαν πετύχει περισσότερα γκολ, καθώς είχαν και δύο δοκάρια. Από δύο γκολ Χριστοδουλόπουλος και Γκερέρο.
Οι «ερυθρόλευκοι» από τα πρώτα λεπτά έβαλαν τις βάσεις για την πρόκριση στα πλέι οφ του Γιουρόπα λΙγκ.

Το σύνολο του Μαρτίνς ήταν καταιγιστικό στο πρώτο μέρος, όταν και σημείωσε τρία γκολ, διαλύοντας αρκετές φορές την άμυνα της Λουκέρνης. Οι 10 τελικές που δημιούργησε σε αυτό το διάστημα φανερώνουν την υπεροχή του στον επιθετικό τομέα, που συνδυάστηκε με καλή ανάπτυξη στο παιχνίδι του.

Τα δοκάρια… έσωσαν τη Λουκέρνη από τη «συντριβή», καθώς ο Φορτούνης δύο φορές τα «σημάδεψε» στο δεύτερο ημίχρονο. Τελικά ο Γκερέρο με το δεύτερο του τέρμα στο 84’ έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του Ολυμπιακού.